11.09.2014

Artık Yeter! - Bir Gezi Parkı Belgeseli

Artık Yeter! - Bir Gezi Parkı Belgeseli
Haziran direnişi Cumhuriyet tarihimizin ilk halk hareketiydi.Gezi parkı ile başlayan sürecin daha sonra hükumetin insanların yaşamlarına karışması, polis şiddeti ve insanların içine attıklarının bir patlaması olarak devam eden ve benim tahmin ettiğim süreden  daha uzun olan, iktidarın gözünde çapulcu, marjinal grup, vandal olabilen yalnız halk olamayan,ilk günlerde gazlı, tazyikli sulu, orantısız şiddetli geçen, canlar yitirdiğimiz, kimi zaman gazdan etkilendiğimiz, yaratıcılığımızın sınırlarını zorladığımız, iktidara orantısız zeka ile karşılık verilen toplumsal hareket.

Gezi parkı protestoları veya haziran direnişi ne dersek diyelim şuan bir takım şeyler değişmemiş olsa bile uzun vadede bir şeyler değişeceğini düşünüyorum.Zaten bazı şeyler değişmeye başladı. Gs Fb taraftarları kol kola hepsi çarşı da, öncelerde canavar olarak gördüğüm "ülkücü"nün, yere kapaklanan arkadaşımı kaldırmama yardım etmesi, o an siyasi görüşlerin fazla önemli olmadığını anladım. Saygı ve insan sevgisini önemli olduğunu bir kez daha öğrendim. Ne yazık ki sadece paraya saygı duyan ve bu ülkenin kurucusu M.Kemal ve Silah arkadaşlarına saygısızlık eden, emperyalizmin çıkarlarına göre değiştirilmiş tarihi benimseyen, Sanat eserlerini ucube olarak görenlerin, bırakın mahalle muhtarı ya da belediye başkanı, bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanı oldukları ülkede yaşıyoruz. 
Artık Yeter! gezi parkında yaşananları anlatan, bağımsız sinema merkezi tarafından yayınlanan belgesel filmdir. Belgesel türünde hazırlanan film Gezi parkı nöbeti ile başlayan haziran direnişini konu alıyor. Direnişe katılan gençler, siyasiler, akademisyenler, hukukçu ve sağlıkçıların görüşleriyle zenginleşen belgesel film, direnişin ruhunu her saniyesinde hissettirmeyi hedefliyor
Buradan Filmi İzleyebilirsiniz.
Umarım 2015 genel seçimlerinde, bu halk hareketinin meyvelerini alabiliriz.
Yağmaya,talana,vatan hainliğine ARTIK YETER! demek dileğiyle.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © Bir İzmirlinin Kaleminden | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com